Kwasy owocowe (AHA) pozyskiwane są z owoców, mogą też być otrzymywane metodą syntezy chemicznej lub metodami biotechnologicznymi. Jeżeli ich pH jest zbliżone do 3, mamy do czynienia z produktem bardzo intensywnym. Kwasy owocowe zmniejszają siły działające między keratynocytami warstwy rogowej i dzięki temu złuszczanie naskórka jest ułatwione. Im niższe jest pH preparatu z AHA, tym działanie złuszczające jest silniejsze. Preparaty o odczynie obojętnym nie działają złuszczająco, a jedynie silnie nawilżają. Każde złuszczanie, także to za pomocą AHA, stymuluje podział komórkowy , w warstwie podstawnej naskórka. Dzięki temu uzyskuje się poprawę wyglądu skóry, jej wygładzenie i spłycenie drobnych zmarszczek. W przypadku trądziku młodzieńczego kwasy te są alternatywą dla kwasu witaminy A, który może stosować tylko lekarz. W praktyce wygląda to tak, że silnie podrażniona skóra reaguje zaczerwienieniem i po zakończeniu zabiegu wynik nie jest jeszcze widoczny. Duża utrata wilgoci i świąd sprawiają, że zabieg ten jest nieprzyjemny.
W produktach przeznaczonych do pielęgnacji w domu stężenie kwasów owocowych z reguły jest niższe, a wartość pH wyższa. Podstawowym działaniem, jakie w tym przypadku się uzyskuje, jest silne nawilżenie przy słabym działaniu złuszczającym. Nie ma danych dotyczących skutków złuszczania metodami biologicznymi, dlatego też nikt nie wie, jak skóra odreaguje w przyszłości ciągłe zakwaszanie i złuszczanie.
Proszę odnieść się do następującej sytuacji: wiele metod kosmetycznych ma tak intensywne działanie, że natychmiast po zabiegu widoczny jest skutek i klientka jest przekonana o dobrych kwalifikacjach kosmetyczki. Napięta, wygładzona skóra wygląda przecież znacznie lepiej. Ale jak skóra reaguje na dłuższą metę? Jaki skutek będzie miało w przyszłości jej stałe zakwaszanie, przegrzewanie i częste złuszczanie?
Głęboka ziołowa kuracja złuszczająca (green peel, peeling azjatycki) stosowana jest w medycynie i kosmetyce od przeszło trzydziestu lat. Wykorzystuje się przy tym składniki roślin i minerałów, a zasada działania różni się nieco od metody wyżej opisanej. Wprawdzie warstwa rogowa naskórka zostaje zniszczona w czasie złuszczania, a po nim następuje krótkotrwały stan zapalny, ale skład produktu wpływa na szybszą regenerację i ustabilizowanie czynności skóry. Ta forma złuszczania jest terapią stosowaną w przypadku szczególnych wskazań, nie jako stały zabieg.